Kaip freelancer’iui užsitarnauti gerą reputaciją?

Freelancer’io sėkmė labai didele dalimi priklauso ne tik nuo jo gabumų, bet ir nuo to, kokią reputaciją jis užsitarnauja. Žmonės bendrauja, todėl gerą specialistą neabejotinai rekomenduos kolegoms, pažįstamiems, bičiuliams, o tai – nauji užsakymai, naujos rekomendacijos, efektyviausia (ir nemokama) word of mouth reklama. Šiame straipsnyje – keli paprasti patarimai, kaip sudaryti gerą įspūdį, ir tapti mėgstamu freelancer’iu.

rekomendacija
Rekomendacija

Protingai apgalvok terminą, kurio reikės atlikti darbui. Geriau prieš pradėdamas darbus pasakyk kad užtruksi šiek tiek ilgiau, nei pažadėk kad atliksi per dvi dienas, o vėliau vėluok dar tiek pat. Stenkis laikytis pažadų, nevilkink darbų, padaryk viską, kad įsipareigojimus įvykdytum laiku. Tai vienas svarbiausių dalykų, kadangi bet kuriam klientui jo užsakymas yra svarbus, o nesugebantis ištesėti pažadų žmogus atrodys neprofesionalus ir nepatikimas.

Nusistatyk savo darbo kainas. Nenusipigink, tačiau visada paaiškink užsakovui už ką mokami pinigai. Jei negali pasakyti konkrečios kainos iš anksto – pasakyk minimalią kainą, ar nuo-iki sumas, bei paaiškink kokie faktoriai gali pakelti kainą. Gali taikyti nuolaidas, tačiau proto ribose – jei užsakovas pajus kad gali nusiderėti trigubai – gali imti manyti kad nesi profesionalus – kitaip taip pigiai nedirbtum.

Būk mandagus, kultūringas – užsakovas – ne draugelis, jam tavo juokeliai gali būti ne tik neįdomūs – galbūt jis tiesiog neturi laiko plepalams. Be to – užsiplepėdamas apie niekus sudarysi laiką švaistančio, ar neturinčio ką veikti žmogaus įvaizdį. Jei bendraujate elektroniniais laiškais ar per skype – stenkis rašyti taisyklingai, žargoną pasilik pokalbiams su draugais.

Užduok konkrečius klausimus susijusius su darbu. Geriausia – pasiruošk keletą klausimynų įvairiems užsakymams, ir adaptuok juos pagal konkrečią situaciją. Neklausinėk nereikšmingų dalykų, ar to, apie ką užsakovas nenusimanys – žmones suerzina klausimai, į kuriuos atsakyti jiems stinga kompetencijos.

Turėk atliktų darbų „ryšulėlį“. Naujiems užsakovams, besidomintiems tavo paslaugomis pasiūlyk parodyti kelis naujausius darbus – žmonėms ramiau, kai jie žino ko galima iš tavęs tikėtis, kad tikrai dirbi profesionaliai – o tai geriausiai atspindės rinktiniai tavo darbai. Jokie žodžiai iš tavo lūpų nepaliudys to iškalbingiau.

Turėk kiek įmanoma stabilesnį darbo grafiką, supažindink su juo užsakovus. Negerai, jei vieną dieną dirbsi nuo ryto iki šeštos vakaro, kitą – nuo šeštos vakaro iki paryčių, trečią vargais negalais atsikelsi popiet, ir vėl dingsi dar nesibaigus darbo valandoms. Užsakovams gali būti sudėtinga su tavimi susisiekti, derinti darbus, gali kilti didelių stresų jei netikėtai prireiktų ką nors skubiai pakoreguoti o tu dingęs nežinia kur… Be to – grafikas naudingas ir tau pačiam – taip atskirsi darbo laiką nuo poilsio, nepervargsi, ir dėl vieno užsitęsusio iki paryčių darbo neprarasi kito – kurį būtum pramiegojęs kitądien. Panaktinėti pasitaiko visiems freelancer’iams, bet tai neturi tapti įpročiu, nebent dirbi su tokiais pačiais naktiniais užsakovais.

Apie planuojamas atostogas nuolatinius užsakovus įspėk iš anksto – nors ir nesi jiems tiesiogiai įsipareigojęs, jei tuo metu neatlieki užsakymo, jie gali tavęs ieškoti ir nusivilti neradę. Įspėdamas iš anksto ne tik parodai, esąs atsakingas, bet ir apsidraudi nuo to, kad nuolatinis užsakovas susiras kitą freelancer’į, neradęs tavęs – jei jis žinos apie būsimas atostogas susiplanuos savo darbus taip, kad jie arba palauktų kol grįši, arba atliktum juos prieš išvykdamas.

Pasirūpink autorinės sutarties šablonu – užsakovas gali nenusimanyti apie autorines sutartis, o aiškintis apie jas bepradedant darbus gali nebūti laiko. Jei esi profesionalas – turi žinoti ir kaip gauti atlygį, kokie punktai reikalingi sutartyje, kokie mokesčiai…

Dirbk atsakingai – kiekvienas darbas turi būti atliktas kokybiškai. Kelk sau aukštus reikalavimus, siek kad užsakovas pamatęs rezultatą būtų laimingas. Jei dirbsi atmestinai, nepadės jokie patarimai ar receptai – tavo tikslas turėtų būti “būti geriausiu”.

Įrašo “Kaip freelancer’iui užsitarnauti gerą reputaciją?” komenatarų: 5

  1. Visai įdomus straipnis. Lietuviškai tokio nebuvau skaitęs. Man atrodo, kad būnant freelanceriu, tereikia, kad klietas tau rūpėtų ir tavo, kaip specialisto, reputacija. As simple as that 🙂

  2. Džiaugiuosi kad patiko. 🙂 Taip, apibendrinti galima trumpai – reikia kad tau rūpėtų klientas ir tavo reputacija. O žvelgiant plačiau – manau viskas priklauso nuo konkretaus žmogaus ambicijų – vienu atveju gali tapti sėkmingu samdomu freelanceriu, kitu – sėkmingu, samdomu ir MĖGSTAMU freelanceriu.
    Tarp šių dviejų bus nemažas skirtumas, bet apie tai jau reikėtų naujo straipsnio 🙂

  3. aš manau svarbiausia yra:
    1. gerų darbų portfolio ir laimingų klientu skleidziama is lupu i lupas nemokama reklama
    2. konkretumas ir atidumas detalems, punktualumas
    3. ivaizdis – pagal tai kaip pasirodai klientui jis sprendzia kaip tu vykdysi jo projektą. Svarbu daug kas. pradedant punktualumu, baigiant gera, profesionaliai parengta sutartimi.
    4. nemaža kaina, ikainiai turi kaip ir viskas du lazdos galus – viena vertus vistiek veikia rinkos desniai, ir labai brangindamas rizikuoji susilaukti mazai klientu – taciau kita vertus didesne kaina tam kas supranta kalba ir apie kitus dalykus, apie tokius kaip profesionalumas ir patirtis. Jei tai nepriestarauja ir nesikerta su tavo porfolio – sekme garantuota.
    5. komunikabilumas ir lankstumas – reikia viska ivertinti, pavyzdziui, esu vaziaves pas klienta pirmam susitikimui net ir i Klaipeda, ne big deel – jei jauti kad bus geras uzsakymas – visa tai atsiperka su kaupu. Zinoma, del mazmozio tikrai ne – bet del smulkmes niekas ir nesikreikia is kito miesto.

    Reziumuojant – reikia tik vieno, kad tau labai patiktu tai ka darai ir tao butu tavo gyvenimas. Ir niekada kelio pradzioje negalvoti apie pinigus – tik apie gerus rezultatus. Kitaip neimanoma.

  4. Tikrai geras, motyvuojantis straipsniukas. Man patiko, manau jog labai taiklūs patarimai. Jei čia iš asmeninės patirties, o ne kopijuota, tai dedu didelį pliusą. 🙂 <3

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Pranešti apie naujus komentarus el.paštu. Galite užsisakyti ir nekomentuodamas.