Patvirtinto Coursera sertifikato fragmentas

Apie mokslus internete – Coursera

Turbūt daugelis jau esate girdėję apie Coursera.org ar kitus MOOC (Massive Open Online Courses). Jei dar nesat – trumpai tariant, tai yra šiuolaikiškas mokymosi būdas, kuomet internete skelbiami visiems norintiems atviri nemokami kursai. Skelbėjas gali būti kone bet kurios pasaulio šalies universitetas ar koledžas, studijų kryptys – įvairiausios, tik rinkis ir mokykis. Kai kurie kursą sėkmingai išlaikiusiems įteikia baigimo pažymėjimus, kartais siūloma pageidaujantiems už tam tikrą sumą įsigyti patvirtintą sertifikatą, bet svarbiausia – pati galimybė studijuoti norimus dalykus.

O aš papasakosiu apie Coursera.org, kurią neseniai išbandžiau. Sėkmingai baigiau 8 savaičių trukmės Creativity Innovation and Change (toliau vadinsiu CIC) kursą ir jau šešta savaitė studijuoju Design: Creation of Artifacts in Society (toliau – Dizainas). Abu kursai yra labai skirtingi.

Patvirtinto sertifikato fragmentas
Patvirtinto sertifikato fragmentas

Paskaitos

CIC paskaitas dėstė trys pagrindiniai dėstytojai, bet jos buvo labai trumpos – jautėsi, kad jie ilgai dirbo ir stengiasi pateikti tik pačią esmę – konkrečiai ir aiškiai, žingsnis po žingsnio.

Dizaino kurse dėstytojas vienas, bet paskaitų kiekvieną savaitę labai daug, jos ilgos ir kartais atrodo ištemptos. Aš video žiūriu pagreitinusi 1.5 karto, kitaip turbūt užmigčiau 😀

Užduotys

CIC užduotys bent man pasirodė gana paprastos, nors ir keliančios tam tikrą iššūkį. Mokėmės nebijoti suklysti, sužinojom, kad nėra nekūrybingų žmonių – yra tik skirtingi kūrybingumo stiliai, bei kaip juos nustatyti, taip pat – idėjų generavimo ir realizavimo principų, brainstorminimo technikų ir panašiai.

Dizaino užduotys yra gana sudėtingos ir bendras krūvis daug didesnis. Kurso aprašyme nurodyta, jog kas savaitę prireiks maždaug 5-10 valandų, bet kai kuriais atvejais gali prireikt ir daugiau – priklausomai nuo sugebėjimų piešti (neišsigąskit, nieko labai sudėtingo, viskas smulkiai parodoma paskaitose), kurti fizinius prototipus (rankdarbiai), bei angliškai dėstyti mintis. Tiesą sakant su šito kurso namų darbais jau nekartą teko sėdėti visą naktį, kitaip pražiopsočiau deadlainą. Žinoma to nebūtų reikėję, jei nepasilikčiau visko paskutinei dienai. Studentiški įpročiai 😀  

Atsiskaitymai

CIC kurse buvo daugiausia testai/apklausos: testas iš paskaitų medžiagos, apklausa, kurią pildai po to, kai atlieki pratimą, kurio net nebūtina rodyti (tiesa daugelis forumuose rodydavo ir komentuodavo). Ir testų ir apklausų vertinimo sistema buvo automatinė – jei atsakei teisingai į visus testo klausimus – gauni 100%. Deadlainai buvo, bet negriežti – kiekvienos savaitės užduotims būdavo duotos dvi ar trys savaitės, žinoma geriau visko nepalikti ateičiai, nes kai prisikaupia daug pasidaro sunku.

Dizaino kurse kas savaitę gauni užduotis, kurias turi spėti pateikti iki deadlaino (kitos savaitės sekmadienio 6h ryto Lietuvos laiku). Jas anonimiškai vertina tavo bendramoksliai. Kiekviena savaitė turi numatytą maksimalų taškų kiekį, kurį gauni, jei atlieki visas užduotis „abow average“ – kitaip sakant – puikiai. Tu taip pat gauni vertinti bendrakursius – kiekvieną savaitę turi įvertinti mažiausiai 5, priešingu atveju prarandi 20% nuo tos savaitės balų. Vertinimas nėra lengva dalis – turi peržiūrėt, įsigilint, likt objektyvus, suformuluot pastabų 🙂

Tikiu, kad tai nėra vieninteliai atsiskaitymo būdai, skaičiau, kad Berklio koledžo gitaros kurse reikia įrašyti savo atliekamus kūrinio fragmentus ir pateikti bendrakursių vertinimui. Galbūt kažkur vyksta ir egzaminai, tiksliesiems mokslams turbūt reikia spręsti uždavinius – pasidalinkit komentaruose, jei susidūrėt. 🙂

Baigimo pažymėjimai /Sertifikatai

Abu kursai siūlo nemokamus baigimo pažymėjimus ir mokamus patvirtintus sertifikatus. Pastaruosius įsigyti galima jau kursams prasidėjus per kelias savaites. CIC sertifikatą nusipirkau, kainavo ~100 Lt. Panašiai kainavo ir Dizaino sertifikatas, bet šįkart nepirkau.

Ar gausi baigimo pažymėjimą priklauso nuo tavo rezultatų, reikalavimai būna paskelbti, pavyzdžiui Dizaino kurse pažymėjimą gauna visi, surinkę 70% ir daugiau balų. Surinkusieji 90% ir daugiau gauna pažymėjimą su pagyrimu.

CIC kurse buvo kiek kitaip – buvo nurodytas ne tik išlaikymui reikalingas balų procentas, bet pretenduojantys į pažymėjimą su pagyrimu turėjo papildomą užduotį – projektą, kuriam buvo skirti 4 etapai.

Verified Certificates – ar jų reikia, ir kaip tai vyksta?

Būtina turėti webcam‘ą. Fotoaparatas netiks.

Patvirtintas sertifikatas nuo paprasto pažymėjimo skiriasi tuo, kad yra patikrinama ir patvirtinama kursus baigiančio žmogaus tapatybė. Už sertifikatą reikia sumokėti tam tikrą sumą pinigų, ji gali būti ~30-90$. Sumokėjus ir užsiregistravus (registruotis reikia tikrais duomenimis) reikės per webcam‘ą nusifotografuoti, tada nufotografuoti tapatybės dokumentą, kuriame aiškiai matosi vardas ir pavardė, bei suvesti kelis sakinius teksto (analizuojamas teksto rinkimo stilius – typing pattern recognition). Vėliau atlikus kai kurias užduotis vėl paprašys surinkti tuos kelis sakinius teksto bei nusifotografuoti webcam‘u – pasitikrinimui, jog čia tikrai tu, o ne draugas sprendžia namų darbus. 😀

Jei kursus baigi sėkmingai – gauni dokumentą, ant kurio parašyta, jog baigei mokslus, ir nurodyta unikali nuoroda, kurią paspaudus matomi dalykai, kuriuos mokeisi ir trumpas reikalavimų aprašymas (pvz. kiek procentų reikėjo surinkti, kad galėtum gauti sertifikatą su pagyrimu).

Ar to reikia – kiekvienas gali pats nuspręsti, gal kažkam konkretus kursas bus naudingas profesinėj veikloj – tokiu atveju sertifikatas atrodys solidžiau, nei baigimo pažymėjimas, bus galima įsidėti į CV, LinkedIn. Kiti kursai gali būti labiau asmeniniam tobulėjimui, pavyzdžiui aš noriu Berklio koledže išklausyti gitaros kursą – sertifikato tokiam dalykui man visai nereikia (tiesa šis kursas kol kas ir nesiūlo :D).

Bendravimas

Šis dalykas turbūt bus bendras visiems MOOC kursams. Įsivaizduokite, kad turite ~120 000 bendramokslių (maždaug tiek, anot dėstytojų, buvo CIC kurse). Studentams kyla begalė klausimų ir neaiškumų, bet atsakyti į juos visus nesugebėtų nei 4 dėstytojai, nei 40. Todėl susisiekti su jais tiesiogiai praktiškai nėra galimybių, visiems klausimams ir diskusijoms skirti forumai, atviri tik kurso studentams, dėstytojams ir įvairiems jų asistentams. Jei iškyla rimtesnės problemos – padeda asistentai, kitais atvejais – vieni studentai pataria kitiems, dalinasi informacija, aptaria ir komentuoja vieni kitų darbus ir t.t.

Tas mažas pasaulis

Vienas žaviausių dalykų man, kalbant apie MOOC yra tai, kad galima studijuoti dizainą Pensilvanijos Universitete, muziką – Berklio koledže, astronomiją – Duke Universitete. Yra begalės prestižinių mokymo įstaigų su įvairiausių sričių mokslais, pradedant menais ir baigiant fundamentaliaisiais mokslais ar roko istorija (beje, pastarosios yra net 2 dalys!) 😀 Neabejoju, kad kiekvienas ras kažką įdomaus ir naudingo – tereikia tik noro ir – pirmyn!

Tai tiek, paskaita baigta, tikiuosi neužmigot 😀

Klauskite, jei kažkas domina, pasidalinkite savo įspūdžiais iš MOOC studijų. Gal bandėte mokytis ne tik Coursera? Kokia sistema ten?

Įrašo “Apie mokslus internete – Coursera” komenatarų: 18

  1. Ačiū, Povilai 🙂
   Taip, motyvacija būtina. Bet man smagu studijuoti įdomius dalykus – CIC kurso dėstytojai buvo superiniai, žiūrėdavau paskaitas su šypsena, nekantriai laukdavau naujų užduočių. Jei kuri savaitė pasitaikydavo sunkesnė ar nuobodesnė – pavyzdžiui, daug rašymo – susikaupdavau ir prisiversdavau, o visą likusį laiką net nereikėjo jokios motyvacijos ieškot – jos buvo perteklius 😀

   Arba gitaros kursas, kurio dar nepradėjau, bet įtraukiau į watchlist’ą – man užteko pažiūrėt pristatomąjį video, kad suprasčiau, jog tai gali tapti man puikiu break through – turimų įgūdžių sustiprinimas + naujų įgūdžių formavimas, ir visa tai – muzikos pasaulyje prestižiniame Berklio koledže!

   Žinoma, beveik nėra šansų, kad sugalvočiau studijuoti aukštąją matematiką, nes tai manęs tiesiog netraukia, bet ar to reikia? Tad aš manau, kad jei kažkas kažkam neturi motyvacijos – tiek to, svarbiau rasti tai, kam motyvacijos yra.

 1. Taip ir nebaigiau savo Jeruzalės paskaitų. Tiesą sakant, netgi nepradėjau. Bet užsirašymas į kursus taigi irgi skaitosi kaip mokymasis 🙂

  1. Tai gal kitą kartą? 😀 Šiaip užsiregistravimas – gera pradžia, mano galva. Daugelis nori, bet neprisiruošia, nedrįsta, tingi – o kai jau esi ten – bet kada gali pradėt mokytis 🙂

  1. Ačiū 🙂
   Antri kursai šiek tiek išvargino, bet liko tik dvi savaitės. Iš tiesų tikrai įmanoma mokytis taip, kad nepervargtum, aš tiesiog nemoku su disciplina draugauti 😀

   Bet vis tiek – labiau užkabliavo, nei pervargino. Galvojau gal net Astronomiją pastudijuot, nors ten su fizikos uždaviniais – serious scientific stuff 😀 Gruodžio 2 prasideda, jei žvaigždės įdomios 😉

 2. Norėjau pasiklausti: jei užsiregistruočiau į kursus ir jei jų nebaigčiau (neišlaikyčiau egzamino pvz ar nedaryčiau duodamų užduočių), tada nieko nereikia sumokėti?

  1. Jei perki patvirtintą sertifikatą – yra galimybė susigrąžinti sumokėtus pinigus, jei nusprendi netęsti kurso – bet tai galioja ribotą laiką.

   Vėliau, jei neišlaikai kurso ar meti – lieka tik galimybė prašyti kupono, kuris galios metus laiko tam pačiam kursui, tad jei jis bus surengtas pakartotinai – galėsi nemokamai pratęsti ir sertifikatą įsigyti.

   Išsamiau čia:
   http://help.coursera.org/customer/portal/articles/1004436-what-is-the-signature-track-refund-policy-

   P.S. Primenu, kad galima mokytis ir nemokamai – neperkant patvirtinto sertifikato.

  1. Dėkui, pasidairysiu, jei rasiu aktualių kursų – reiks išbandyt 🙂 Tik pirmiausia pabaigsiu ką Courseroj pradėjau, nes vienu metu trys ar daugiau kursų gali būt per daug 😀

 3. Sveiki, perskaičiau straipsnį labai smagu, kad viskas išdėstyta nuo iki. Labai norėčiau pabandyti marketingo kursus, bet svarstau ar patempsiu, nes angliškai kalbu ir suprantu tikrai ne visu 100 procentų, kaip manot gal galit pakomentuoti ar dėl to nekils problemų?

  ačiū.

  1. Nemanau, kad kils problemų. Žinoma kažkiek priklauso nuo konkretaus dėstytojo – ar aiškiai kalba, ar nemala greitakalbe, bet kadangi kursuose susirenka studentai iš viso pasaulio – paskaitos paprastai pateikiamos pakankamai aiškiai. Blogiausiu atveju galima žiūrėti įrašus sulėtintai. Kalbėti vargu ar reikės, gali tekti spręsti testus ir galbūt kažkiek rašyti. Siūlau nebijoti ir pabandyti!

   1. Peržiūrėjau keletą įžanginių video tikiuosi, kad kalbės visur taip pat kaip ir įžanginiame 🙂
    Dėkui už padrąsinimą, šiuo metu kaip tik renkuosi iš trijų variantų. 🙂

    1. Beja norėjau pasiteirauti ar jeigu truputį atidėsiu, t.y perkelsiu šį planą rudeniop, gali būti taip jog tų kursų nebebus ?

     1. Visko gali būti – kai kuriuos kursus kartoja kas keletą mėnesių, o kiti ima ir užsidaro. Tiesa, kai kurie užsidarydami palieka visą informaciją prieinamą – video, tekstus, tik žinoma nebeduoda baigimo pažymėjimų ar sertifikatų. 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Pranešti apie naujus komentarus el.paštu. Galite užsisakyti ir nekomentuodamas.