Pirmieji freelancerio žingsniai

Kadangi sulaukiau ne vieno skaitytojo klausimo „nuo ko pradėti?“ – bandau pasidalinti savo mintimis, bei patarimais. Labai kviečiu visus jau freelancinančius prisidėti – komentaruose papildant mano mintis savosiomis, pasidalinant patarimais. Tikiu kad šis įrašas nėra išbaigtas, kadangi rėmiausi tik savo, dar gana nedidele, patirtimi. Patarimai labiausiai tinka dizaineriui, tačiau esmė, manau, nesiskirtų pernelyg stipriai ir kitokiais darbais užsiimantiems freelanceriams.

Žingsniai
Žingsniai

Tikrai yra ne vienas kelias, kaip tapti sėkmingu freelanceriu, greičiausiai kiekvieno „sėkmės istorija“ skirtųsi, be to ir kiekvieno freelancerio siekiamybės nėra vienodos. Tačiau kokie dalykai yra būtini, norint ramiai freelancinti? Aš išskirčiau keturis pagrindinius, kuriuos surašiau eilės tvarka (kadangi jei pradėsi nuo reputacijos, bet neturėsi nei portfolio, nei profesinių įgūdžių – vargu ar pasieksi gerų rezultatų):

 1. Profesiniai įgūdžiai.
 2. Portfolio (darbų ryšulėlis).
 3. Žinomumas (kad užsakovai tave rastų).
 4. Reputacija.

Profesiniais įgūdžiais vadinu tavo dizaino (programavimo, rašymo, ar kt.) sugebėjimus. Kuo geriau esi susipažinęs su darbinėmis programomis, kuo daugiau skirtingų darbų esi bandęs atlikti (nesvarbu kad ne užsakovui, o savarankiškai), kuo daugiau skirtingų kitų kolegų darbų matei, analizavai – tuo esi profesionalesnis. Praktikos niekada nebus per daug, greičiausiai mokysiesi visą gyvenimą, tačiau prieš imdamasis realių užsakymų turėtum suprasti, kad gali nebebūti laiko gilintis į failo paruošimo spaudai niuansus, kai sutiksi atlikti užsakymą, todėl jei ketini tuo užsiimti – domėkis, skaityk, rink informaciją kad nereikėtų blaškytis ir galėtum dirbti sklandžiai. Aš rekomenduoju išbandyti viską ką įmanoma – niekad nežinai kokio užsakymo gali sulaukti, be to nepabandęs net nesužinosi kokie darbai tau bus mieliausi, ir kam esi gabiausias. Praktikuodamasis savarankiškai pradėsi orientuotis ir kiek laiko kokiam darbui tau gali reikėti – tai dar vienas svarbus niuansas, nes klientas paklaus per kiek laiko atliksi jo užsakymą, atsižvelgdamas į laiko apimtis galėsi lengviau paskaičiuoti ir atlygį.

Portfolio – tai tavo vizitinė kortelė. Kaupk savo darbus, rūšiuok, atrink geriausius – kai matysi, kad esi pasiruošęs imtis rimtų darbų, ir jau turi ką parodyti – tie darbai apibūdins tave kaip profesionalą. Visada sakau: geriau mažiau, bet kokybiškai – kalbant apie portfolio tai ypatingai svarbu. Vienas netikęs darbas gali sugadinti visą gerą įvaizdį – niekad nežinai kurį būtent darbą pirmiausia pasirinks apžiūrėti užklydęs potencialus užsakovas, ir jei tai bus nekokybiškas, silpnas darbas – jis gali apsisukt ir išeit. Be to – siūlau turėti kuo skirtingesnių darbų stilistiškai. Be abejonės, dizaineriui svarbu turėti savo stilių, tačiau visi darbai negali būti „ant vieno kurpaliaus“, juolab kad ir užsakymai būna labai įvairūs – kartais pagrindinis kriterijus bus solidumas, kitąkart – žaismingumas, jaunatviškumas, patikimumas, minimalizmas ir t.t. Turi sugebėti prisitaikyti, ir bus labai gerai, jei šis tavo sugebėjimas atsispindės darbuose.

Savo žinomumu gali rūpintis daugybe būdų – reklamuodamas savo paslaugų tinklalapį, rašydamas asmeninį tinklaraštį, aktyviai dalyvaudamas diskusijų forumuose. Dizaineriai renkasi daugybėje įvairių portalų, kai kuriuose jie dalyvauja konkursuose, kituose – parduoda darbus, trečiuose – vertina vieni kitų galerijas ir skelbia savo naujausius darbus.

Štai keletas populiariausių pasaulyje projektų, kur sutiksi daug kolegų bendraminčių.

Portalas logotipų kūrėjams. Galima parduoti nepanaudotus logotipus, tiesiog juos demonstruoti, vertinti bei komentuoti kolegų darbus: http://logopond.com/

Dizaino konkursų projektas: http://99designs.com/

Daugybę meno šakų aprėpiantis portalas – kelk savo darbus, vertink kitus, komentuok: http://www.behance.net/

Dar vienas daugybę meno šakų aprėpiantis portalas – kelk savo darbus, vertink kitus, komentuok: http://www.deviantart.com/

Reputacija yra labai svarbi, norint tapti sėkmingu freelanceriu, pas kurį klientai sugrįžta dar ir dar, rekomenduoja jį kitiems, visada gerai atsiliepia. Apie tai, kaip užsitarnauti gerą reputaciją, gali paskaityti seniau parašytame straipsnyje. Taip pat siūlau paskaityti ir apie tai, kaip įvykdyti įsipareigojimus laiku.

Įrašo “Pirmieji freelancerio žingsniai” komenatarų: 19

 1. Taip, Vladai, nusprendžiau kad reikia imti ir parašyti kažką apie pradžių pradžią 🙂
  Dėkui už šaunaus straipsnio nuorodą – ten daug vertingos informacijos, patarimų – nebuvau skaičiusi 😉

 2. Svarbu nesijaudinti, ypač kalbant su pirmuoju užsakovu. Niekas nemuš tavęs, jei nesugebėsi iškarto pasakyti tai, per kiek laiko atliksi darbą ar kiek $ reikalausi. Tačiau reikia itin gerai įvertinti tai, ar sugebėsi atlikti darbą ir tuo atveju, jei manai, kad negalėsi įvykdyti kažkurios užsakymo dalies gražiai tai pasakyti savo užsakovui – vėl niekas tavęs nemuš, o ir išvengsi patikimumo kritimo.

 3. Nagisa teisingai pastebėjo – freelanceriui nėra ko jaudintis, juk niekas “neišmes iš darbo” 😀 Reikia paprastai ir mandagiai bendrauti su klientais, kalbėtis su jais, komunikuoti, baimės būti tikrai neturėtų 🙂

 4. Elena, dėkui už nuorodą! Tik kad konkurso pabaiga jau už trijų dienų 🙂 Nežinau ar spėsiu per tiek laiko kažką gero sugalvoti ir gerai realizuoti, nors tema tikrai labai įdomi.

 5. sveiki, o gal kas nors galėtų pasidalinti informacija apie tai, kokius dokumentus reikia susitvarkyti, norint tapti laisvai samdoma darbuotoja? ta prasme, išsiimti verslo liudijimą, patentą ar kaip? aš, pvz., šiuo metu esu oficiali bedarbė, bet norėčiau išsiregistruoti iš darbo biržos ir veikti savo jėgomis, užsidirbti, bet nežinau, kur ir kaip sutvarkyti visus tuos formalumus, popierius ir t.t… būčiau labai dėkinga, jei kas galėtų patarti.

 6. Jolita, priklauso nuo to, kokia veikla bus vykdoma, bet yra trys, ko gero labiausiai paplitę būdai laisvai samdomam darbui – pagal autorines sutartis (veikloms kurios priskiriamos autorinei veiklai), pagal verslo liudijimą (pasirinkus atitinkamą rūšį), arba pagal individualią veiklą.

  Siūlyčiau paskambinti, ar dar geriau – nuvykti į VMI, papasakoti kokia veikla ketinate užsiimti, ir paprašyti kad apibūdintų visus galimus variantus bei kuo jie skiriasi, nes niuansų yra tikrai nemažai – kokie mokesčiai būtų mokami ir kada, kada deklaruojamos pajamos, ar reikia pildyti pajamų išlaidų žurnalą, išrašinėti kvitus ir t.t. 🙂

 7. Freelancinu jau apie 7 metus.

  Jokiai būdais nedalyvaukite dizaino konkursuose – dirbti už dyką yra neprofesionalu. Tokie konkursai skirti debilams verslininkeliams ir vaikams.

  Normali Lietuvos įmonė už dizaino ar programavimo paslaugas ima nuo 100 Lt/val. Jūs esate freelanceriai ir nuo tų įmonių skiriates tik tuo kad mokate truputį mažesnius mokesčius. Skaičiuojant darbo kainą reikėtų vadovautis įmonių įkainiais, galbūt nuleidžiant tik mokesčių skirtumą. Neleiskite valandinio įkainio žemiau 75 Lt. Klientai turėtų džiaugtis jog sutaupo 20-25%. Klientai galvojantys, jog freelanceris kainuoja kelis kartus pigiau nei įmonė yra visiški debilai kuriuos turite apeiti iškart sutikę.

  Niekada nedirbkite dykai už pažadą ateityje gauti gerai apmokamų užduočių – taip niekada nebus, jums tiesiog pisa protą ir pigiai gauti darbą.

 8. jono broliai > žavi tavo komentaras, tiksliau naudojama kalba 😀 Malonu, kad nepamiršti lietuviškų raidžių….. O šiaip gana teisingai išsakei viską.

 9. Sveiki,
  Jūsų stripsnis man labai patiko ir iš karto nusprendžiau pasinaudoti galimybe sudėti savo darbus į rekomenduotas svetaines. Štai kokia mano nuomonė apie jas:
  http://www.behance.net/ – gana sudėtinga, tačiau yra orientuota į aukštesnio lygio darbus ir labiau kompiuterinį art`ą, patogu tuo, kad galima savo darbus dėti į atskirus aplankalus t.y. sortinti pagal temą. Dar iki galo neištirinėjau, tačiau man ji patinka bent jau savo dizainu ir kokybe.
  http://www.deviantart.com/ – žymiai paprastesne, tačiau ir lygis žemesnis, plius norint, kad tavo darbus nuolat publikuotu būtina pirkti naryste, kitaip jokios naudos tik laiko gaišimas. Puiki vieta pradedantiesiems, čia mažiau narių ir jie labiau “dėkingi” už favorit`ą ir tai puikus paskatinimas.
  Iš savo pozicijos galėčiau rekomenduoti
  http://www.etsy.com/?ref=so_home – aukšto lygio ir lengva tvarkyti savo account`ą, tiesa kainuoja ir čia – vieno darbo įkėlimas 0,20$ plius tiek pat kiekvienas atnaujinimas. Priklausomai nuo kategorijos investicijos už reklamą per mėnesį gaunasi nemažos, nes kai kur reikia drbus atnaijunti kiekvieną dieną.
  Daug ieškojau svetainių kurios man tiktų ir patiktų, pagrinde visose reikia mokėti mėnesinį abonetą arba dar kokį mokestį ir grąža nėra garantuota. Manau, kad apsiriboti vien tik specializuotomis svetainėmis nevertėtų, kaip ir svarbu sau nusistatyti sumą per mėnesį kurią galima paskirti šiam būdui. Šiuo metu manau, kad nemokami yra tik socialiniai tinklai. Aišku svarbiausia yra nenuleisti rankų ir bandyti visus įmanomus ir prieinamus medios būdus, juo labiau atsimenant, kad šiais laikais būti pastebėtam yra kur kas sunkiau, bet ir daugiau galimybių. Ir svarbiausias ingridientas – SĖKMĖ. To visiems ir ir linkiu;)

 10. Kristone – labai ačiū už tokį išsamų komentarą, neabejoju, kad daugeliui ši informacija bus naudinga.

  Iš tiesų, jei daugelis minėtų svetainių mokamos – gal geriausias variantas susikurti nuosavą portfolio, ir jį reklamuoti per socialinius tinklus, per pažintis, gal nusiperkant šiek tiek reklamos? Pačiai neteko bandyti, bet kiek žinau yra nemokamų portfolio platformų, tokių kaip http://carbonmade.com/, ar http://foliohd.com/.

  Tikriausiai ir daugiau galima rasti, kur ne tik, kad nekainuos, bet ir nereikės ypatingų dizainerio, techninio dizainerio ir programuotojo žinių. Be abejo, jei norisi rimtesnio įvaizdžio – geriausia turėti nuosavą domeną, ir unikalaus dizaino portfolio – bet juk to reikia nevisiems ir paruoštų portfolio “fermos” gali būti puikus ir nesudėtingas sprendimas pradedančiąjam. 🙂

 11. Iš to, ką parašė kiti, paminėčiau kad “nedalyvauti dizaino konkursuose” pasakyta per griežtai. Per juos galima nemažai įrodyti, ir žmogui su maža patirtimi kartais tai vienintelis būdas gauti darbą 🙂

  1. Pritariu Martynui, juolab, kad konkursas konkursui nelygus. Prizas, žinoma labai svarbus rodiklis, bet kartais dalyvaujama dėl vardo, prestižo, ar tiesiog – taip vadinamo sportinio azarto.

   Sutinku, kad kai kam tai gali atrodyti laiko švaistymas, bet kai kas atvirkščiai – gali pasimokyti, patobulėti sudalyvaudamas. Kiekvienas turėtų pats apsispręsti, jei norisi, yra laiko – traukia – kodėl gi ne. 🙂 Reikia daryti tai, ką daryti mėgsti.

 12. Labas,

  dėl pirmo punkto sutikčiau iš dalies – taip, reikia išbandyti daug sričių, tačiau gilintis ir visiškai atsiduoti reikėtų 1-2, kad būtum tos srities ekspertas. Dirbau pats su logotipais, su tinklapiais, spaustuvėms ruošiamais įvairiausiais dizainais, bet niekur nebuvau ekspertas, visose šiose srityse buvau daugiausia prastas vidutiniokas. Todėl pasinėriau į logo/brand pasaulį. Skaičiau knygas, straipsnius, perdarinėjau logo, kūriau kažką savo.. Pradėjau dalyvauti konkursuose. Žinoma nieko aš ten nepešiau dėl patirties stokos. Bet palengva pradėjau laimėti. Atsirado neblogų darbų, susikūriau portfolio (www.baltrimas.eu) ir papildomai pažystamiems. Tai buvo tas taškas nuo kurio prasidėjo individualūs užsakymai iš draugų draugų ir t.t. Dabar esu tokioje stadijoje, kai sulaukiu konkrečių užsakymų asmeniškai, bet kai nėra darbo stengiuosi sudalyvauti vienam kitam konkurse.

  Mano patarimas būtų: nenuleisti rankų kai kažkas nesigauna ar gaunasi prastai. taip ir turi būti, visi turi tai praeiti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Pranešti apie naujus komentarus el.paštu. Galite užsisakyti ir nekomentuodamas.