Žaislinė Ryga.

Ryga – jėga!

Neįtikėtina, kiek įspūdžių galima parsivežti iš trumputės pusantros dienos kelionės… Ir vis dėlto – parsivežiau, gerokai daugiau, nei įmanoma sutalpinti į vieną blogo įrašą.

Ryga turi didelį spalvingą senamiestį, mėlyną Dauguvos upę ir jaukų žalią parką, skiriantį seną miestą nuo naujojo. Sakydama, kad jų senamiestis spalvingas, nei kiek neperdedu – toks jis, visomis prasmėmis – ir kalbant apie architektūros stilius, ir apie spalvas. Štai ryškiai rožinis namas, o ten – vaikiškai melsvas, besiglaudžiantis prie žalio. Užsilipus į Šv. Petro bažnyčios bokšto aukštybes miestas atrodo žaislinis – tokie tie linksmai spalvoti namukai maži ir mieli.

Žaislinė Ryga.
Žaislinė Ryga.

Vaikštinėdami vingiuotomis gatvelėmis džiaugėmės dar vienu dalyku – daugybe skverų, bei mažučių parkelių – jų begalė, kone kas kvartalą. Vienuose įsikūrusios lauko kavinukės, kituose groja gatvės muzikantai, vienur gali prisėsti ant suolelio po senu žaliu ąžuolu, kitur vyrauja trinkelės ir plytelės – pailsėti tikrai yra kur – tik rinkis.

Didysis Rygos parkas Bastejkalns – vieta, kokios norėčiau Vilniuje. Šalia vingiuojančių parko takelių apstu suolelių – jie po medžiais, ant kalno, šalia fontano, prie kanalo… Kanalu dalinasi laiveliai, kuriais galima paplaukioti sumokėjus keletą latų ir antys bei rėksniai kirai. Parke taip pat straksi žvirbliai, akylai stebintys žmones, o pamatę kurį valgantį – tuoj būreliu apspintantys, ir cypsėdami kaulijantys trupinio. Tie žvirbliai taip prisitaikę prie gyvenimo greta žmonių, kad lesa iš rankų, o jei laikydamas rankoj sumuštinį nusisuktum – matyt nesidrovėdami pasivaišintų ir nekviesti. Stebėjau smagią sceną, kaip ant gretimo suolelio sėdintis vyriškis norėjo pasidalinti keptom bulvytėm su antinu. Šis jau tiesia kaklą link bulvytės, bet tuntas žvirblių ją nustveria, ir nuskrenda, pešdamiesi dėl grobio. Vyras paima kitą bulvytę, laisva ranka nuveja žvirblius, bet antinui ir vėl tenka tik mažas kąsnelis – mažieji desantininkai vikriai atima didžiąją dalį. Tame parke užtenka vietos visiems, ir visokiems – senukas groja saksofonu, viena koja mušdamas būgną, šalia klega jaunimėlis, pensininkų porelė vaikštinėja, susikibę rankomis, o įsimylėjėlių tiltelis per kanalą tiesiog linksta nuo gausybės spynų su išgraviruotais vardais.

Rygos spalvos
Rygos spalvos

Naujesnėj miesto dalyje, dar vadinamoj centrine – kitapus parko, judresnis eismas – senamiestyje labai daug zonų, skirtų tik pėstiesiems, arba tokių, kur automobilių eismas leidžiamas tik tam tikru paros metu. Naujamiestyje zuja ir tramvajai – vieni modernūs, kiti – senučiukai, mūsų akims pasirodę kone retro. Atspėkit, kurion pusėn važiuoja šis tramvajus, jei čia Ryga? Juokėmės, kad tokį galvosūkį galima užduoti bičiuliams, parodžius nuotrauką su du priekius turinčia transporto priemone, dardančia bėgiais dešine plačios gatvės puse.

Užsukom ir į kolegos Buuro rekomenduotą spurginę The Donuts, linksmai latviškai „verčiamą“ Ze Donats, kur, kaip ir tikėjomės, apraibo akys. Jauki vietelė su nemokamu wi-fi, supamaisiais krėslais, pagalvėlėm apdėliotom palangėm ir visų vaivorykštės spalvų glajaus spurgomis. Žinoma, skiriasi ne tik spalvos, bet ir skonis. 🙂

Centrinėj daly matėme ir vieną kitą apleistą pastatą, niūriai žvelgiantį tuščiom langų akiduobėm, bet miestas paliko tvarkingo, švaraus, jaukaus įspūdį.

Taip pat aplankėme Latvijos Okupacijos muziejų, kur nėra fiksuoto mokesčio – paaukoji kiek kišenė leidžia, aukų dėžutėn prie įėjimo. Ekspozicijoje – fotografijos iš sovietų ir nacių okupacijų, dokumentai, laikraščių iškarpos, propagandiniai plakatai, tikro dydžio Gulago barako „interjeras“ su gultais, stalu ir kraupiu tuštinimuisi skirtu kubilu… Taip pat partizanų ginklų pavyzdžiai, koncentracijos stovyklų kalinių rankomis sukurti daiktai, laiškai, piešiniai.

Štai tokie tad mūsų įspūdžiai iš trumputės kelionės, kuriai autobuso bilietus ekspromtu nupirkau radusi akciją Lux Express. Vienam žmogui kelionė pirmyn kainavo 11 Litų, atgal – 21 (atgal važiavom liuksu, su wi-fi, nemokamais karštais gėrimais, patogiom sėdynėm ir rozetėmis prie kiekvienos vietos.) Puiki broliukų latvių sostinė Ryga, arba, kaip puikiai lietuviškai skamba: Ryga – jėga!

Vykstantiems į Rygą rekomenduoju:

Mažiausiai vieną dieną skirti pasivaikščiojimui po senamiestį, apžiūrint tokius objektus, kaip: House of Blackheads, St. Peter‘s Church (liftas į bokšto viršų 2 latai studentui, 3 – ne studentui), Cat House, Dome Cathedral ir kt. Beje, House of Blackheads pirmame aukšte yra turistų informacijos centras, kur galima gauti Rygos senamiesčio žemėlapį su sužymėtomis lankytinomis vietomis ir trumpais jų aprašymais, tad siūlau nuo ten kelionę ir pradėti.

Pusdienį pasivaikščiojimui Bastejkalns parke, kuriame apžiūrėsite ir Laisvės monumentą, bei Nacionalinį Operos teatrą.

Kelias valandas Latvijos Okupacijos muziejui.

Ze Donats spurginę. 6 spurgų kompleksas kainuoja 2.39 Lato. Jos tokios spalvotos ir skirtingos, kad smaližiams norėsis ne vienos ar dviejų. 🙂

Mes daug ko nespėjom pamatyti ir aplankyti, jei žinote, ką dar reikėtų nuveikti Rygoje – pasidalinkite komentaruose. Paldies! 🙂

Įrašo “Ryga – jėga!” komenatarų: 17

 1. Ze Donats spurginę. 6 spurgų kompleksas kainuoja 2.39 Lato. Jos tokios spalvotos ir skirtingos, kad smaližiams norėsis ne vienos ar dviejų.

  Ten dar ir happy hours būna 😉 . Tik mažos jos, tai gaila.

  1. Didelės nuolaidos per Happy hours? 🙂 Bet smagiai, mes nesigailėjom išleidę tuos latus ten, pachillinom, pavargusias kojas pailsinom. Šauni vietelė.

  1. Smagu, kad patiko 🙂 Lauksiu tavo įspūdžių iš kelionės. Greit važiuosi? Jūrmaloj nesu buvusi, įdomu kaip ten, Rygoj kaip matai yra ką veikti ir kuo grožėtis 🙂

    1. Kelionės labai smagu. 🙂 Grįši kupinas įspūdžių ir įkvėpimo. Ech, tuoj atostogos 🙂
     Praeitą vasarą, pamenu koks štilis buvo blogosferoj – visi išsivažinėję kas kur, po kelių savaičių atostogų grįžusi readerį pustuštį radau 😀

 2. Įdomu paskaityti apie miestą, kuris pastaruosius du metus yra mano namai. Ir visada natūralu, kad atvažiuojantys paturistaut per porą dienų pamato praktiškai daugiau nei ‘vietiniai’.

  Centrą, kaip matau, jūs neblogai išmaišėt. Nežinau ar suktelėjot kairėn nuo Ze Donatų link Rygos Art Nouveau kvartalo, ten yra labai smagių vietelių pasivaikščioti ir pasidairyti. Gražiai Rygiškiai atsirenovavę.

  Bastejkalns toks labiau dekoracinis parkelis (man, beje, labai patinkąs), bet mane labiausiai žavi puikiai sutvarkyti ir aktyviai naudojami kiti miesto parkai – kaip Kronvalda parks, Viesturdarzs ar tas pats Mežaparks (tiesiogiai – “miško parkas”, kaip mūsų Vingio parkas). Atrodo, kad jie tuos parkus dantų šepetukais valo. Aišku, čia šitam rajone, kur gyvenu, labai daug ambasadų, tad natūralu.

  Labai gražu yra už Rygos, čia galima lengvai surasti laukinių gražių paplūdimių.

  Dabar mąstau ir be muziejų ir tų kelių parkelių, kuriuos paminėjai – daugiau nelabai ką ir beprisimenu Rygoj. Neskaitant, žinoma, krūvos puikių vietų pavalgyti (ironiškai – ne centre).

  1. Art Nouveau žmoniškai neišvaikščiojom, bet šiek tiek pavaikštinėjom – gabaliuką matėm. 🙂 Dar nespėjom į Spīķeri District, kur kiek skaičiau irgi būtų ką pamatyti. Teko ten lankytis?

   Kitąsyk kai lankysimės reiks būtinai tuos kitus parkus apvaikščioti, dėkui už rekomendacijas! Tikrai nepaprastai tvarkingas miestas, mes pastebėjom, kad nors kai kur kreivi borteliai, senas šaligatvis ar tvora – bet iššluota viskas iki blizgesio. 🙂 Nei nuorūkos, nei šiukšlelės…

   1. Spikeri ten gražu, bet ten gal trys pastatai ir tie jau tokie kontrastiški, ypač jei pereini į kitą gatvės pusę ir patenki į stoties “gariūnus”.:)

    Apskritai Ryga labai kontrastų miestas – senamiestis ir centras labai tvarkingas ir pakankamai švarus, o miegamieji rajonai gerokai apleisti ir nė kiek nerenovuoti. Pats tą aiškinu tuo, kad pvz. Vilniuje ir miegamuosiuose rajonuose gyvena įtakingų, turtingų žmonių. O čia jie visi gyvena arba Jūrmaloj arba link Saulkrasti (tarp ežerų ir jūros), o investicijos į miegamuosius rajonus neateina.:)

    Bet užtat baisiai skaniai pavalgėm šeštadieninius pusryčius, tokioj Innocent Cafe, drąsiai rekomenduoju jei kada lankysies.:)

    1. Dėkoju už rekomendaciją, žinosiu kur skaniai pavalgyti kai kitąsyk būsiu Rygoj 🙂
     Stoties “gariūnuose” pabuvojom, mat autobusu ir atvažiavom. Tiesa labai trumpai, išlipom ir movėm tiesiu taikymu į senamiestį, stengdamiesi neatrodyt kaip turistai. 🙂
     Beje, Vilniaus stoties rajonas man atrodo dar kraupesnis, nors pastatai ir aptvarkyti – eini ir saugaisi vietinių narkomanų ir alkašėlių… Sutemus ten atsidurt labai nenorėčiau. 🙂

 3. Man Ryga irgi patinka. Tiek žiemą, tiek vasarą. Tokia labiau relaxed atmosfera nei Vilniuje ir, šiaip, kitaip nei pas mus. O tos spurgos… Noriu! Jūs nakvojot ar vienai dienai važiavot?
  Aš dabar labai norėčiau iki Talino kada pavažiuot, nes irgi gražuolis miestas su visokiom savo įdomybėm 🙂

  1. Nakvojom vieną naktį, kitądien dar turėjom laiko pasivaikščiojimams iki šeštos vakaro 🙂 Spurgos tikrai vertos dėmesio, puikaus nedidelio versliuko pavyzdys, matosi, kad su meile viskas ten padaryta.

   Taip, Talinas irgi nerealus, visai kitoks, bet tikrai įspūdingas miestas. Jei ką tai Lux Express ir Simple Express gana nebrangiai vežioja po visas Baltijos šalis, ir akcijų pasitaiko – va kaip mums su šia kelione pasisekė. 🙂

 4. Labas 🙂

  gal norėtum savo įspūdžiais pasidalinti maciau.lt?

  beje, pats buvau neseniai Rygoje. bet matau nepaminėjai, kad verta apsilankyti zoo sode 🙂 kas myli gyvūnus, tai tikrai verta aplankyti 🙂

 5. Savaitgali ruosiuosi i Ryga, todel labai idomu kur nakvojot, nes kulturine programa jau pasiruoseme ;DD
  Ar centre? kiek mokejote? kaip apie pusrycius : gavot ar ruosetes patys?

  1. Susiradom motelį naujamiestyje, su pusryčiais – tiesiog užsukom į kelias vietas, paklausėm kiek kainuoja ir vienoj apsistojom. 🙂 Nebepamenu kiek mokėjom – nebuvo labai pigu, bet ir ne kosminė suma. 🙂
   Smagios kelionės! 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Pranešti apie naujus komentarus el.paštu. Galite užsisakyti ir nekomentuodamas.